Raciborzanin u boku noblisty

Raciborzanin u boku noblisty

Na profilu Ratibor Oberschlesien zamieszczono mało znane zdjęcie Bernharda Proskauera, wybitnego niemieckiego chemika, bakteriologa i higienisty, absolwenta Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu.

Bernhard Proskauer (1851-1915) jest nie tylko przedstawicielem wybitnych absolwentów raciborskiego gimnazjum, obok m.in. braci Traube, Maxa Kaluzy czy Augusta Kelcha, ale także raciborskiej diaspory żydowskiej, szacowanej na 10-20 proc. mieszkańców XIX-wiecznego Ratibor. Żoną Proskauera była Martha de domo Rosenberg (1856-1928). Oboje spoczywają na cmentarzu żydowskim w Berlinie-Weißensee.

W 1877 roku, porzuciwszy uprzednio karierę bankowca, ukończył studia chemiczne w Berlinie. Ten epizod łączy go z Moritzem Traube, który przecież również nie chciał kontynuować kariery handlarza winem na co liczył jego ojciec. Dzięki temu ich skład przeszedł w ręce Felixa Przyszkowskiego, który o wiele lepiej radził sobie w obszarze handlu napojem bogów.

Od 1874 roku Proskauer współpracował w Cesarskim Urzędzie Zdrowia z noblistą Robertem Kochem, odkrywcą prątków gruźlicy, a cztery lata później kierował własnym laboratorium. W 1890 r. został profesorem tytularnym. W 1891 roku przeniósł się razem z Kochem do Pruskiego Instytutu Chorób Zakaźnych (Preußisches Institut für Infektionskrankheiten) w Berlinie, gdzie kierował wydziałem chemicznym. Specjalizował się w dziedzinie biologicznego oczyszczania ścieków, uzdatniania wody, dezynfekcji i ogólnie pojętej bakteriologii. Od 1907 do marca 1915 roku był dyrektorem Miejskiego Laboratorium Badań Przemysłowych i Sanitarnych w Berlinie (Berliner Städtisches Untersuchungsamt für gewerbliche und hygienische Zwecke).

Berlińskie czasy Proskauera świetnie pokazuje serial Charité, dostępny m.in. na flatformie Netflix.

opr. waw

Opublikowane przez
WAW
Dołącz do dyskusji

WAW

Wydawca, redaktor naczelny - zapraszam do kontaktu autorów oraz czytelników pod adresem mailowym ziemia.raciborska@gmail.com