Na profilu Ratibor Oberschlesien zamieszczono mało znane zdjęcie Bernharda Proskauera, wybitnego niemieckiego chemika, bakteriologa i higienisty, absolwenta Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu.
Bernhard Proskauer (1851-1915) jest nie tylko przedstawicielem wybitnych absolwentów raciborskiego gimnazjum, obok m.in. braci Traube, Maxa Kaluzy czy Augusta Kelcha, ale także raciborskiej diaspory żydowskiej, szacowanej na 10-20 proc. mieszkańców XIX-wiecznego Ratibor. Żoną Proskauera była Martha de domo Rosenberg (1856-1928). Oboje spoczywają na cmentarzu żydowskim w Berlinie-Weißensee.
W 1877 roku, porzuciwszy uprzednio karierę bankowca, ukończył studia chemiczne w Berlinie. Ten epizod łączy go z Moritzem Traube, który przecież również nie chciał kontynuować kariery handlarza winem na co liczył jego ojciec. Dzięki temu ich skład przeszedł w ręce Felixa Przyszkowskiego, który o wiele lepiej radził sobie w obszarze handlu napojem bogów.
Od 1874 roku Proskauer współpracował w Cesarskim Urzędzie Zdrowia z noblistą Robertem Kochem, odkrywcą prątków gruźlicy, a cztery lata później kierował własnym laboratorium. W 1890 r. został profesorem tytularnym. W 1891 roku przeniósł się razem z Kochem do Pruskiego Instytutu Chorób Zakaźnych (Preußisches Institut für Infektionskrankheiten) w Berlinie, gdzie kierował wydziałem chemicznym. Specjalizował się w dziedzinie biologicznego oczyszczania ścieków, uzdatniania wody, dezynfekcji i ogólnie pojętej bakteriologii. Od 1907 do marca 1915 roku był dyrektorem Miejskiego Laboratorium Badań Przemysłowych i Sanitarnych w Berlinie (Berliner Städtisches Untersuchungsamt für gewerbliche und hygienische Zwecke).
Berlińskie czasy Proskauera świetnie pokazuje serial Charité, dostępny m.in. na flatformie Netflix.
opr. waw