Sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem – oszczędzaj na opale i energii elektrycznej jednocześnie

Sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem – oszczędzaj na opale i energii elektrycznej jednocześnie

Prąd oraz ogrzewanie generują znaczną część rachunków w domowym budżecie. W związku z tym warto pomyśleć, w jaki sposób je redukować. Rozwiązaniem będzie rozważne zarządzanie zarówno ciepłem, jak i oświetleniem w domu. Najlepiej z poziomu jednego systemu. Takie możliwości daje Sinum. O dostępnych urządzeniach i sposobach na oszczędzanie na opale i energii elektrycznej opowiemy w tym artykule.

Proste sposoby oszczędzania energii elektrycznej w domu

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale prawdą jest, że nasze codzienne nawyki istotnie wpływają na poziom zużycia energii w domowym zaciszu. Jak zaoszczędzić energię elektryczną?

  1. Gaś światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz. Pozostawienie włączonych świateł przez dłuższy czas zawsze wiąże się z większym zużyciem energii. Nawyk wyłączania światła warto wyrobić nie tylko w sobie, ale także zachęcić do tego innych domowników, w tym najmłodszych, którzy często zapominają o włączonym świetle.
  2. Wymień urządzenia elektroniczne na energooszczędne. Liczba, charakter wykorzystywanych urządzeń elektrycznych i stopień ich energochłonności istotnie wpływają na wysokość rachunków. Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu? Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne znacząco zredukuje koszty.
  3. Rozważnie wykorzystuj energię w czasie wykonywania domowych obowiązków. Można to robić na wiele sposobów: gotuj potrawy pod przykryciem, włączaj pralkę i zmywarkę dopiero w momencie, kiedy są pełne i wyciągaj wtyczki z gniazdek elektrycznych, jeśli nie korzystasz z danego urządzenia.

Nowoczesne sterowniki do zarządzania oświetleniem w domu

Najskuteczniejszymi sposobami, by realnie zaoszczędzić, są te systemowe. Jak zaoszczędzić energię elektryczną? System Sinum opracowany przez naszą firmę to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające włączenie lub wyłączenie świateł w całym domu zaledwie jednym przyciskiem, ale też wyłączenie oświetlenia, jeśli czujnik nie wykryje w pomieszczeniu ruchu przez dłuższy czas. Dzięki temu można realnie zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Sprawdź możliwości systemu do sterowania oświetleniem w swoim domu: https://www.sinum.eu/zastosowania/sterowanie-oswietleniem

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Nawet drobne usprawnienia w domowej instalacji grzewczej mogą wpłynąć na koszty ogrzewania. Przede wszystkim warto ograniczyć straty ciepła i sprawdzić, czy instalacja działa efektywnie i nie ma potrzeby wykonania choćby drobnych napraw. Szczelna i sprawna instalacja działa znacznie efektywniej. Jak oszczędzać energię? Kilka sposobów omawiamy poniżej.

  1. Uszczelnij okna i drzwi. To właśnie przez nie ucieka z pomieszczeń najwięcej ciepła. Proces wymiany uszczelek na nowe nie jest ani czasochłonny, ani kosztowny, a pozwala w sposób znaczący ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie, zmniejszyć koszty ogrzewania
  2. Zadbaj o grzejniki. Jeśli masz zamontowane ogrzewanie grzejnikowe, to zwróć uwagę na to, by grzejniki w pomieszczeniach były zawsze czyste (gromadzący się na nich kurz i zanieczyszczenia mogą obniżyć efektywność ogrzewania), a także zadbaj o to, by nie były zastawione meblami, czy w inny sposób, który utrudniałby dystrybucję ciepła do pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż ekranów zagrzejnikowych, które działają jak lutra i odbijają ciepło wyprodukowane przez grzejnik w stronę pomieszczenia.
  3. Ocieplenie budynku – to inwestycja, która wymaga znacznych środków pieniężnych i czasu, ale zawsze przynosi dobre rezultaty. Dodatkowa warstwa izolacyjna zminimalizuje zmiany temperatur w pomieszczeniach w zależności od poziomu temperatury na zewnątrz.
  4. Montaż systemu do sterowania ogrzewaniem. Dzięki instalacji urządzeń sterowniczych można różnicować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od preferencji i dzięki temu oszczędzać.

Nowoczesne sposoby na sterowanie ogrzewaniem w domu

Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków jest montaż urządzeń do sterowania ogrzewaniem. Bez względu na źródło ogrzewania: czy jest to gaz, drewno czy odnawialne źródła energii, do zarządzania ciepłem potrzebne są sterowniki. W pomieszczeniach natomiast konieczny jest montaż termostatów pokojowych, które zadbają o komfortową temperaturę we wnętrzu.

Oszczędzanie na ogrzewaniu z systemem Sinum:

• zwiększenie efektywności pracy systemu grzewczego,
• pełna kontrola przez całą dobę i zmiana parametrów w zależności od preferencji,
• redukcja temperatury w pomieszczeniach nieużywanych i na noc,
• możliwość wygodnego sterowania z poziomu jednego urządzenia,
• pełne bezpieczeństwo instalacji

Seria double – połączenie włączników światła z regulatorem pokojowym

Alternatywną dla urządzeń dostępnych na rynku są tzw. włączniki z serii double. To urządzenia, które dają możliwość zarządzania oświetleniem i regulację temperatury z poziomu jednego urządzenia. Wśród nich są modele: WSR-01, WSR-02, WSR-03, WSR-04, WSR-06. Dla osób preferujących minimalistyczne rozwiązania we wnętrzach polecamy z kolei regulatory doramkowe ze szklanym frontem, które będą dobrze prezentować się w różnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

Zajrzyj na stronę www.sinum.eu, by dowiedzieć się więcej na temat sposobów na nowoczesne zarządzanie ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym z wykorzystaniem urządzeń TECH Sterowniki.

Art. sponsorowany

Opublikowane przez
WAW
Dołącz do dyskusji

WAW

Wydawca, redaktor naczelny - zapraszam do kontaktu autorów oraz czytelników pod adresem mailowym ziemia.raciborska@gmail.com